Obec Lužany
oficiální stránky obce
Drobečková navigace

Úvod > Škola a spolky > TJ Sokol > TJ Sokol Lužany - historie

TJ Sokol - historie

 100 let Sokola v Lužanech

si připomněli účastníci slavnostní členské schůze v sobotu 21.dubna 2007. Historií tělocvičné Jednoty je provedl místopředseda ing. Ladislav Mach, který vzpomněl na začátky tělovýchovy v Luňanech v hostinci Josefa Vícha zadeckého a na členy ustavujícího výboru - Josefa Fišeru, Karla Lazáka, Františka Kozáka, Josefa Vícha, Josefa Zapadlu a Václava Pluhaře a další obětavé funkcionáře. Bylo to 24.března 1907. A už 1.září téhož roku byla v Lužanech první župní akce – den dorostu.

V té době bylo obyklé, že se při takových akcích konal po vsi průvod s hudbou. Pravidelnou a úspěšnou činnost Jednoty narušila I. světová válka. Na 5 let byla sokolská činnost zastavena, neboť všichni muži do 37 let odešli do války. Ale brzy po skončení a neúplném návratu domů – 19.1.1919 – se už konala první poválečná sokolská schůze. V roce 1922 bylo vybudováno uprostřed obce hřiště „Sokolák“, kde mládež provozovala míčové hry a lehkou atletiku.

Ve 20. a 30. letech se členové Jednoty zúčastnili mnoha veřejných cvičení v okolních obcích, župních sletů a v roce 1938 všesokolského sletu v Praze. Zdálo se, že okupace naší země a zákaz sokola na počátku II. světové války tělovýchovu opět umlčí na delší dobu. To se však nestalo. Po záboru pohraničí v roce 1938 se do Lužan přistěhovalo několik sportovně založených rodin. Vzdělavatel Sokola „pošmistr“ František Ron, který přišel s rodinou z Liberce, založil společně s dalšími občany z Lužan Sportovní Klub. A obec se záhy proslavila fotbalem a hokejem, k čemuž napomohli také sportovci z okolních obcí. Lužany se staly střediskem sportu.

Ale nejen kopaná a hokej, ale taká šachy, stolní tenis, volejbal a disciplíny lehké atletiky proslavily obec. Členové SK, kterých bylo registrováno přes 300, se pustili s nadšením do výstavby potřebných zařízení a organizaci závodů a soutěží. A tak v roce 1941 byl uspořádán v Lužanech 1.sportovní den, kterého s zúčastnili nejen domácí, ale v té době i významní a známí sportovci z Jičína, Mladé Boleslavi a dalších měst. O SK Lužany se v této době hodně mluvilo a psalo, byl označován za přední venkovský klub v kraji. Ladidlav Mach uvedl také jména některých aktivních sportovců a funkcionářů. Činnost sokola a Sportovního klubu je popsána v knihách zápisů a kronikách a doložena fotografiemi a novinovými výstřižky Mirka Bucháčka. 

Hned po válce byla činnost Sokola obnovena a záhy došlo k jeho sloučení se Sportovním klubem. Na první valné hromadě 2.července 1945 bylo vzpomenuto těch, kteří se osvobození nedočkali. Byl to bývalý lužanský a potom župní náčelník Josef Bergr, který zahynul v Osvětimi a mladý běžec, lyžař a vedoucí lehké atletiky Jaroslav Uhlíř, který byl nacisty zastřelen 5.květen 1945 v Lomnici nad Popelkou.

V roce 1954 byla na novém hřišti uspořádána okresní spartakiáda. Po roce 1957 byla činnost tělovýchovy částečně utlumena, ale další mladá generace pod vedením Václava Těhníka a Františka Stindla ji zase obnovila. Začalo se cvičit a postupně se rozvíjela i další sportovní odvětví.

Na slavnostní schůzi vystoupili se svými příspěvky současní vedoucí jednotlivých sportovních odvětví a obecní kronikář se zajímavostmi z kronik a se jmény aktivních sportovců a funkcionářů. Tajemník Okresního výboru ČSTV Václav Nidrle předal TJ Sokol Lužany medaili ČSTV Jičín za zásluhy o rozvoj tělovýchovy a sportu. Poté převzali ocenění dlouholetí členové a reprezentanti Jednoty – Oldřich Fiala, Zdeněk Mareš st., Josef Splítek, Jiří Zavadil a Zdeněk Zeman. Účastníci schůze si se zájmem prohlédli výstavku historických dokumentů – kronik a fotografií ze života TJ a SK.

A jaká je současnost? Ani po 100 letech se v Luňanech nezahálí. Hraje se fotbal i hokej, rozvíjí se cyklistika a cvičení žen. Proslulý je Běh lužanskými hvozdy, který se letos koná již po 32. a je zařazen do mistrovství ČR. Tradici má také Silvestrovský šachový turnaj, který organizuje každoročně úspěšný šachový oddíl v čele s ing. Ladislavem Machem.

Na závěr slavnostní schůze předseda Zdeněk Mareš uvedl, že oslavy 100 let Sokola budou pokračovat dalšími akcemi a vyvrcholí na sokolském hřišti o lužanské pouti v sobotu 21. července 2007. Všechny současné i bývalé sportovce a příznivce na ni pozval.

 

Vladislav Vích